top of page

Чи може отримати статус учасника бойових дій особа, що брала участь у антитерористичній операції у складі добровольчого батальйону? Якщо так, що для цього необхідно зробити?

 

Так, може, але за умови, що добровольчий батальйон є збройним формуванням, утвореним відповідно до законодавства України. Надання статусу учасника бойових дій, як правило, відбувається завдяки діям командування військових формувань. Такі посадові особи зобов’язані зібрати необхідні документи, зокрема, довідку про участь особи у антитерористичній операції та інші документи, які доводять участь особи у бойових діях на сході України та/або забезпеченні їх проведення (витяги із наказів, директив, розпоряджень, журналів бойових дій, бойових зведень тощо).

 

Чи має учасника бойових дій пільги при улаштуванні дитини в дитячий садок?

 

На даний момент чинним законодавством такі пільги не передбачені. Однак на рівні місцевих рад часто приймаються рішення, згідно з якими для дітей учасників антитерористичної операції встановлено пільги стосовно реєстрації в електронній черзі у дошкільний навчальний заклад та/або влаштуванні у ДНЗ.

 

В мене є довідка про участь в антитерористичній операції, витяг з військового наказу і довідка лікувального закладу про отримані поранення. Однак командування батальйону не виконує дій щодо надання документів до відомчої комісії. Що мені робити в даній ситуації?

 

Згідно з пунктом 8 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 20 серпня 2014 року № 413, у разі неподання уповноваженими особами таких документів особи, що мають право на надання статусу учасника бойових дій, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії. Таким чином, Вам необхідно звернутися до відомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій і самостійно подати необхідні документи, які є у Вас в наявності.

 

Мене цікавить, чи існують пільги для учасника бойових дій при оподаткуванні товарів та транспортних засобів ввізним митом?

 

Ні, наразі законодавством України такі пільги не передбачені.

 

Чи може учасник антитерористичної операції у сладі Добровольчого українського корпусу отримати статус учасника бойових дій?

 

Наразі, ситуація з добровольчими формуваннями, які не включені до складу військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, вкрай складна. На жаль, в звичайному порядку отримати статус учасника бойових дій навряд чи можливо. Однак є випадки винесення судом рішень про надання учасникам неофіційних збройних формувань статусу учасника бойових дій. Після набрання чинності змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, що брали участь у антитерористичній операції у складі таких формувань і отримали поранення, контузії, каліцтва та внаслідок цього стали інвалідами зможуть розраховувати на отримання статусу інваліда війни. Статус учасника бойових дій, як і раніше, в звичайному порядку ці особи не зможуть отримати, оскільки цим Законом вони не відносяться до тих, хто має право на отримання такого статусу.

 

Мій чоловік став інвалідом внаслідок участі у подіях 18 лютого 2014 року на Майдані незалежності в Києві. Чи має він право на пільги за Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»?

 

Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії  чи  інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року  по  21  лютого 2014 рокуза євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності),  та  які  звернулися за медичною  допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року, належать до інвалідів війни. Отже, Ваш чоловік має право на пільги, що встановлені для інвалідів війни за Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

 

Я є бійцем Добровольчого українського корпусу і наразі перебуваю на лікуванні у міській лікарні. В мене є довідка про участь у антитерористичній операції та довідка лікувального закладу про отримані поранення. Після лікування я проходитиму медико-соціальну експертну комісію на встановлення інвалідності. Мене цікавить, чи матиму я якісь пільги за законодавством як учасник АТО або ж як учасник бойових дій?

 

На сьогоднішній день згідно з чинним законодавством, зокрема Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Ви не маєте права на отримання статусу учасника бойових дій. Існують прецеденти, коли суди встановлювали факт участі осіб у антитерористичній операції та зобов’язували уповноважені органи надати їм статус учасника бойових дій. Однак у порядку визначеному вищезазначеним Законом, а також відповідними підзаконними нормативно-правовими актами, отримати статус учасника бойових дій буде навряд чи можливо. 22 червня 2015 року набувають чинності зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно з якими особи, що стали інвалідами внаслідок участі у антитерористичній операції матимуть змогу отримати статус інваліда війни. Таким чином, якщо Вам буде встановлено інвалідність, у Вас з’явиться можливість претендувати на пільги, встановлені цим Законом для інвалідів війни. До речі, перелік пільг для інвалідів війни навіть ширший за перелік пільг для учасників бойових дій.

 

Нещодавно я отримав статус учасника бойових дій. Мене цікавить, чи маю я право на отримання земельної діялянки для проведення будівництва житлового будинку?

 

Право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності згідно зі статтею 121 Земельного кодексу мають усі громадяни. Вам, як учаснику бойових дій надано право на першочергове   відведення земельних  ділянок  для  індивідуального  житлового   будівництва, садівництва і городництва. Тобто за Вашим зверненням до уповноважених органів їх посадові особи мають забезпечити передачу земельної ділянки  у першочерговому порядку.

bottom of page